„Poljoprivreda 5.0 – Inovacije u održivoj poljoprivredi“i predstavljanje sajma EIMA u Bolonji
„Italija i Srbija imaju velike potencijale za saradnju u oblastima informacionih tehnologija, veštačke inteligencije, biotehnologije i energetske i zelene tranzicije“, poručio je ambasador Italije u Srbiji Luka Gori, na jednom od nazjnačajnijih i najposećenijih konferencijskih događaja 91. Međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu, posvećenom konceptu poljoprivrede 5.0, inovacijama u održivoj poljoprivredi i prezentaciji sajma „EIMA“, koji će se u novembru održati u Bolonji.
Konferenciju je organizovala Italijanska agencija za spoljnu trgovinu ICE/ITA, a njen direktor Antonio Ventreska, koji pasionirano radi na afirmaciji italijanskih tehnologija i njihovom transferu u Srbiju, apostrofirao je značaj inovacija i novih tehnoloških rešenja za razvoj poljoprivredne proizvodnje.
„Uloga primenjenog znanja je od fundamentalne važnosti, zato beogradska kancelarija spoljnotrgovinske agencije ICE/ITA, kao most saradnje između dve privrede, nastoji da omogući pristup inovativnim rešenjima u agraru, sve u cilju otvaranja novih perspektiva saradnje i napredovanja“, naglasio je Ventreska, ističući zadovoljstvo što je konferenciju posetio veliki broj mladih poljoprivrednika spremnih da primene inovacije i nove tehnologije. Italija je globalni lider u tom sektoru, zato su poruke reprezenata Federunakome, kao nacionalne asocijacije proizvođača poljo-mehanizacije, predstavljale svojevrstan poziv na EIMU kao jedan od najznačajnijih svetskih sajmova, u oblasti poljoprivredne mehanizacije, koji će se od 6. do 10. novembra održati u Bolonji.
Predsednica italijanske asocijacije „FEDERUNAKOMA“ Mariateresa Maskio, pored ostalog je istakla da poljoprivreda ima uporište u novim tehnologijama zasnovanim na elektronici senzorima, veštačkoj inteligenciji. Ona je poručila da proizvođači moraju imati ogromnu količinu podataka u sektoru u kojem posluju da bi mogli da rade efikasnije sa manjim troškovima uz poštovanje zaštite životnog okruženja.
Federunakoma je kao organizacija veoma poznata u Srbiji, a njen predstavnik Fabio Riči, zadužen za internacionalizaciju i promociju italijanske poljoprivredne mehanizacije na međunarodnom nivou, istakao je da je poljoprivredna mehanizacija proizvedena u Italiji visoko kompatibilna potrebama poljoprivrede u Srbiji, uzimajući u obzir veličinu poseda i potrebu za specijalizovanim mašinama u različitim agrarnim sektorima.
Predstavnik Vlade Republike Srbije, odnosno savetnik ministarke za evropske integracije i dugogodišnji šef pregovaračke grupe za poljopriovredna poglavlja u prcesu evrointegracija Srbije, Danilo Golubović je u uvodnom obraćanju poručio da sektor poljoprivrede pruža velike potencijale saradnje i umrežavanja kako proizvođača, tako i stručnjaka iz različitih oblasti poljoprivrede i naglasio da je Italija lider u oblasti poljoprivrednih tehnologija i inovacija.
Na konferenciji „Poljoprivreda 5.0 – Inovacije u održivoj poljoprivredi“ i predstavljanje sajma „EIMA“ u Bolonji snažne poruke o perspektivama saradnje Italije i Srbije uputili su, Oskar Marko, rukovodilac Centra za informacione tehnologije u institutu evropske izvrsnosti, institutu „Biosens“, Jelena Nestorov, predsednica Zadružnog Saveza Vojvodine, vodeći stručnjak za zadrugarstvo u našoj zemlji i regionu, Marija Antanasković, generalna sekretarka Poslovnog udruženja uvoznika i izvoznika poljoprivredne mehanizacije i članica međunarodnog žirija za izbor traktora godine, Stefan Gligorić, generalni sekretar „Udruženja poljorpivrednici nove generacije“, doktorand Poljoprivrednog Fakulteta, stručnjak za voćarstvo, stipendista Ministarstva nauke, inovacija i tehnološkog razvoja i mladi poljoprivrednik, Lazar Turšijan, stručnajk za pereciznu poljoprivredu i doktorand Poljoprivrednog fakulteta, stipendista Ministarstva nauke, inovacija i tehnološkog razvoja i Dejan Zorić, stručnjak za
poljoprivrednu mehanizaciju i tržište, predstavnik mehanizatorske kompanije AGROTECH.